מטרת השיעור: הכרת חמשת החושים, זיהוי ושיוך כל חוש לאיבר המתאים בגוף.
מושג מדעי: חמשת החושים
ציוד נדרש:
- קובייה
- תמונות 5 החושים (נמצא בחוברת עזרים)
- תמונה של ילד עם האיברים של החושים (נמצא בחוברת עזרים)
- בקבוקונים עם ריח
- סוכר, מלח, קטשופ, שוקולד וכדו’
- שק אטום עם חפצים למישוש
- כיסוי עיניים
- מים ב-3 טעמים וכוסיות קטנות
- קורנפלור
- 2 כוסות, כף
- לניסוי “הצבע השחור”:
- נייר סופג
- כוס שקופה
- טוש שחור על בסיס מים
- מים
- עיפרון
- נייר דבק (סלוטייפ)
מהלך הפעילות:
סיפור הפתיחה:
נספר על ילד שחלם בלילה על ארץ ההיפך:
- כאשר הריח פרח – הריח ריח לא נעים.
- ליטף חתול – הפרווה הייתה עוקצנית.
- טעם שוקולד – היה לו טעם של קפה מר.
- הדליק אור – ונהיה חושך.
- ניגן בפסנתר – שמע קרקור של צפרדע.
בסיום החלום הוא מתעורר, מגלה שהכול חזר לעצמו: רואה אור, טועם עוגה מתוקה, מריח פרח נעים, מנגן ונהנה מהצלילים.
דקלום חוזר בכל פעם שמזכירים חוש בסיפור
עם העיניים רואים
עם האף מריחים
עם האוזניים שומעים
עם הפה טועמים
עם הידיים ממששים
אלו הם חמשת החושים
(נחזור עליו מספר פעמים. לקראת הסיום – נתבלבל בכוונה: אם המורה אומרת משפט נכון – הילדים מוחאים כפיים; אם לא נכון – רוקעים ברגליים.)
הסבר ולימוד:
- נציג את תמונת הילד עם האיברים.
- נשוחח עם הילדים:
- מה רואים?
- מה טועמים?
- מה מריחים?
- מה שומעים?
- מה ממששים?
- נפתח שיח קצר על כל חוש וניתן דוגמאות מחיי היומיום.
משחק החושים
- נדביק על הקובייה את תמונות החושים ובצלע השישית נצייר על דף סימן קריאה ונדביק. או לחילופין נכתוב על כל תמונה מספר וכשהילד יזרוק את הקובייה המשימה תהיה לפי החוש שבאותו המס’ שיצא ואם יוצא מס 6 נעשה ניסוי.
- כל הגן משחק יחד
- בכל תור: ילד זורק את הקובייה ולפי מה שיוצא בקובייה פועלים
חוקים:
- כאשר יוצא בקוביה מס’ או תמונה של חוש מבצעים משימה חושית
- כאשר יצא סימן שאלה או המס’ 6 נעשה ניסוי חושי
המורה בוחרת את השאלות והמשימות לפי מאגר הרעיונות המצורף למערך.
מאגר משימות חושים:
משימות:
- מישוש – לזהות חפץ מתוך השק בעיניים עצומות
- ריח – לזהות ריחות שונים (בקבוקי ריח)
- טעם – לטעום ולזהות מה הטעם
- שמיעה – לזהות צלילים שונים
- ראיה – משחק פנטומימה: ילד מציג פעולה יומיומית (אכילה, שינה, הליכה לטיול, פגישת חבר וכדו למי רמת הגיל) וחבריו מנסים לנחש למה התכוון
ניסויים:
1- הקשר בין ראיה לטעם
- נכסה עיניים לילדים, ניתן לטעום מיצים שונים ולנחש מה הטעם.
- נבין יחד עד כמה העיניים משפיעות על חוש הטעם.
2- חוש המישוש – הקסם של הקורנפלור
- ניצור תערובת של קורנפלור ומים:
- כשלוחצים חזק – מוצק.
- כשלוחצים חלש – נוזל.
מה צריך? כוס עם 1/3 כוס קורנפלור, כוס עם 1/4 כוס מים, כפית, שקית אוכל.
נמזוג מהמים לאט לאט לכוס עם הקורנפלור עד שנקבל עיסה נוזלית. נערבב לאט כי אחרת זה יהיה קשה. כאשר נכניס את הכפית/ האצבע בעדינות ניתקל בחומר נוזלי. כאשר נכניס את היד במהירות ניתקל בחומר קשה.
3- חוש הראייה – הצבע השחור – פירוק צבעים
- ניסוי הצבע השחור בטוש על נייר עיתון/נייר סופג
מה צריך? כוס עם מעט מים, רצועה של נייר סופג שבקצה שלה נצייר פס עם טוש שחור. את הקצה של הנייר סופג נחבר לעיפרון ואת העיפרון מניחים על הכוס כך שהקצה שני של הנייר, הקצה הצבוע נוגע במים. חשוב שהפס השחור יהיה מעל קו המים.
מה יקרה? לאט לאט הצבע השחור יתפרד לצבעים נוספים ונוכל לראות ממה הוא מורכב.
משחק הכיסאות
- משחק כיסאות רגיל, כאשר על כל כסא מונחת תמונה של חוש.
- הילד שתופס כסא צריך לזהות את החוש (עיניים – ראיה).
- לגיל בוגר יותר: לומר מילה מתאימה (למשל: ראיה – משקפיים).

