מדע וחקר – משחקי אור ושילוב אמנויות
מטרה: משחק עם נייר כסף ופנס, חומר מחזיר אור ושילוב אמנויות בליווי מוזיקלי
אביזרים: פנסים, נייר כסף לכל ילד,
גוף השיעור
שיחה על אור:
השמש מאירה והיא מקור האור הכי גדול וחשוב בעולם. הפנס – המציא אדיסון לפני כ-200 שנה.
חלוקת פנסים לכל ילד
נחלק לכל ילד פנס, נבקש מהם להדליק ולכבות, והכי חשוב לשמור עליו.
פעילות אישית עם הפנס במרחב
הילדים חוקרים את אור הפנס, מאירים על איברים גוף שונים, מציירים עיגולים גדולים וקטנים. למעלה-למטה, פיתולים וכו’
ניתן להשמיע את שיר “באנו חושך לגרש” – תוך כדי הפעילות. ואף ללכת בחדר עם הפנסים לצלילי השיר.
הילדים מאירים על כל מני חפצים בחדר ומחפשים חפצים שמחזירים אור, כמו על החלון, המראה וכו’
משחקי זוגות עם פנסים
מחלקים את הילדים לזוגות, הם מתיישבים אחד מול השני ומאירים על אברי גוף שונים (להחשיך את החדר אם אפשר)
משחק פעם אני -פעם אתה, בן הזוג מאיר על אברי גוף והילד שמאירים עליו מנסה “לתפוס” את נקודת האור ומתחלפים בהוראה של המורה.
מאירים על הרצפה ויוצרים עיגולים, כנ”ל על התקרה וכו’…
משחק זוגות ללא הפנסים
עדיין בזוגות בחדר החשוך, עם מוזיקה שקטה ברקע, מוביל ומובל בעצימת עיניים (אני תמיד אומרת לילדים “אפשר להשאיר חריץ כדי להציץ) ילדים לא עוצמים עיניים לחלוטין לאורך זמן ובכלל.

פעילות מוזיקה בשילוב אמנויות עם נייר כסף, פנסים
שיר מומלץ: “שיר הפנסים/ אינה קריבינסקי, הפקה: דעת” / כל שיר אחר שרוצים לכבוד החג.
-שומעים את השיר, מבצעים תנועות עם הפנס לפי מילות השיר.
-הילדים מניחים את הפנס מאחורי הגב
-כל ילד מקבל נייר כסף ומשחק עם הפנסים עם הנייר, את ההבזק, חזק חלש, למעלה למטה, להקיש על נייר הכסף, לנפנף בנייר ולהאיר עליו עם הפנס, וכו
-המורה משמיעה את “שיר הפנסים” ואנו פועלים לפי המנגינה והתנועות שפעלנו אתם בחקירת הנייר והפנס מקודם.
-עכשיו כל ילד מפסל עם הנייר כסף שלו חנוכייה. היא יכולה להיות כל דבר שהוא רוצה
-ילד שמסיים מניח את הפנס על החנוכייה ובכך יוצרים מיצג אור
-השמעת שיר חנוכה מרגש כאשר הילדים קמים לפי סדר ומניחים על שולחן אור.

את כבר בפנים?
בקבוצת הוואטסאפ נלווה אתכם לאורך השנה עם טיפים, רעיונות והמלצות שישדרגו את הפעילויות בגן.
