נובמבר סייל: 50% הנחה על מוצרים נבחרים לחצו כאן 🎁

נובמבר סייל: 50% הנחה על מוצרים נבחרים לחצו כאן 🎁

מדע וחקר – חום וקור

מערך שיעור-מעבר מקור לחום

 

מטרת השיעור: הכרת ההבדלים בין חום לקור, ההשפעה של זה על חומרים, צבעים חמים וקרים

 

הרציונאל: ההבנה שלהבדל בין חום וקור יש השפעה לא רק על מה שנלבש היום אלא על התנהגות של חומרים ואפילו של בעלי חיים מייצרת ראיה רחבה יותר של המציאות. בנוסף, הילד לומד לקחת בחשבון בהתנהלות שלו גורמים נוספים שלא חשב עליהם קודם.

 

מושג מדעי: צבעים חמים וקרים, הבדלי טמפרטורה, חום וקור

 

ניסוי מדעי: ניסוי הסוכריות הצבעוניות, כאשר הדגש הוא לראות את ההבדל בין ההשפעה של המים החמים לזאת של הקרים.

 

ציוד: המחשה לשיר ‘יצאתי לטייל’ (שמש, דשא, פרח, שמים), כובע, משקפי שמש ובקבוק מים, חישוקים בצבעים שונים, סוכריות גומי צבעוניות, תמונה של ציור בצבעים חמים ותמונה של ציור בצבעים קרים, שתי צלחות (לא חדפ)

 

שיר: יצאתי לטייל

מהלך השיעור: 

פתיחת הנושא:

ספי יוצא לטיול אביבי

האביב כבר מציץ מבחוץ, והשמש שולחת קרניים חמות ומלטפות.
בוקר אחד, ספי פקח את עיניו, התמתח ומייד קפץ מהמיטה ורץ לאמבטיה, לרחוץ פנים
ולצחצח שיניים, התלבש יפה, סידר את השיער—ורץ ישר לחלון!

הוא הציץ החוצה וראה יום מקסים! השמיים היו בהירים, הציפורים צייצו, והרוח ליטפה בעדינות את העלים הירוקים.

“זה יום מושלם לטיול!” חשב לעצמו בהתלהבות.

בלי להסס, הוא חבש כובע, הרכיב משקפי שמש, מילא בקבוק מים, ארז קצת פירות ונשנושים קטנים—ויצא לדרך!

מה ספי ראה בטיול? אילו הרפתקאות חיכו לו שם?

בואו נצטרף אליו ונגלה יחד!

 

פעילות במרחב –

  • נשמיע מוזיקה של מנגינה ועצירה וכל פעם שנעצור נוציא אביזר המחשה אחר או שנצייר על דף ונניח על הרצפה- דשא, פרח אדום, שמש ושמים
  • נראה יחד את התמונה הכללית של כל מה שראינו בדרך, תוך כדי הדקלום “יצאתי לטייל” (נמצא בשירים להורדה) ניתן להשמיע את הדקלום או לדקלם בעצמינו.

יצאתי לטייל בארץ ישראל

עם כובע

משקפיים

ובקבוק מלא במים

ומה ראיתי?

את הדשא הירוק

ראיתי מרחוק

ולפרח האדום 

נופפתי לשלום

הכחול שבשמים

לי האיר את העיניים

והשמש בצהוב

בלב עשתה לי טוב

לימוד: 

  • נתבונן בתמונה שנוצרה ונזהה בה את הצבעים- אדום, ירוק, צהוב וכחול
  • נספר שכמו שלפעמים קר ולפעמים חם, כך גם בצבעים יש צבעים שהם חמים וצבעים שהם קרים (כדאי להביא ציור של צבעים חמים וציור של צבעים קרים להמחשה- ניתן פשוט לצייר, אפילו ציור מופשט) ונזהה בתמונה שלנו אלו מהצבעים חמים ואלו קרים
  • נשאל את הילדים אם הם יודעים מה ההבדל בין חום לקור.
  • נסביר שכמו כשהמים קפואים הם לא זזים בכלל, כשהם נעימים הם זורמים בנחת וכשהם רותחים הם זזים מהר, כך גם לגבי כל חומר בטבע, לא תמיד רואים אבל כשחם החלקיקים הקטנים של החומר זזים יותר מהר (את ההסבר צריך להתאים לפי רמת הילדים) (כדאי לחשוב על דרך להמחיש בצורה מעניינת)

 

פעילות: 

  • נשמיע מנגינה של מהר ולאט. כאשר המנגינה מהירה ינועו הילדים שיש להם חישוקים בצבעים חמים וכאשר המנגינה איטית ינועו הילדים שיש להם חישוקים בצבעים קרים
  • נשחק עם החישוק את המשחק חם קר

 

ניסוי https://inbalskits.com/candyrainbow /

 

 

 

כלי נגישות