תוכנית לימודים
הקדמה – ורד כרמל
תוכנית לימודים
תוכנית לימודים
תוכנית לימודים
תוכנית לימודים
תוכנית לימודים
תוכנית לימודים
2. כובע של ליצן / מילים ולחן: אינה קריבינסקי
2. כובע של ליצן / מילים ולחן: אינה קריבינסקי

 

כובע של ליצן / מילים ולחן: אינה קריבינסקי

אפיון השיר:

לשיר שלושה חלקים: חלק ראשון מספר על ילד שקנו לו כובע והוא שמח. חלק שני הכובע הופך להיות לכל מני דמויות של פורים, חלק שלישי הילד שם קץ להשתוללות של הכובע ומחזיר אותו למקום שלו  – על הראש. כל חלק שונה מוסיקלית: חלק ראשון רשום במינור אולם המנגינה שמחה, חלק שני רשום במז’ור אולם הוא רגוע. חלק שלישי המנגינה בפורטה שדורשת מהכובע לחזור לראש. יש אלמנטים של סינקופות, פרזות קצרות המביעות שמחה ואנרגיה.

מטרה מוסיקלית:

שיר שמשחק, גם המנגינה שלו לא נחה. כל הזמן עולה ויורדת, כאילו רוקדת כמו ליצן ומפתיעה בשינויים ובתוספות אפילו באמצע השיר. פעם היא קצבית יותר ופעם מאטה מעט, מאתגרת מעט את האוזן ומלמדת אותנו לא להיצמד לתבניות מוסיקליות ולהיות פתוחים לשינויים.

מטרה רגשית: פיתוח היצירתיות והדמיון. פיתוח יכולת של גמישות, יציאה מהמסגרת, חשיבה מחוץ לקופסה.

מטרה תנועתית: הפרדה ותכנון תנועה (לקטנים), זריזות תנועה (לגדולים יותר)

השתלבות השיר בתוך מערך השיעור:

השיר יהיה מרכז השיעור שלנו. מה אפשר לעשות עם כובע של ליצן?? המון! כל מה שצריך זה קצת דמיון וחוש הומור. מילות השיר מכניסות אותנו לעולם של משחק ודמיון, ברגע אחד הכובע הקטן הופך להיות מקור של ציפור, גביע גלידה ועוד המון אלמנטים מפתיעים ומגוונים שגורמים לילד לרקוד, לשחק ואפילו קצת להשתגע, בדיוק כמו שצריך בפורים.

החוויה המשחקית תבוא לידי ביטוי גם דרך תנועה, כאשר הכובע יהפוך בין רגע למשהו חדש. הילד יעקוב אחר מילות השיר ויפעל בהתאם, זה ידרוש ממנו האזנה, תשומת לב ממוקדת וריכוז על מנת להצליח להניח את הכובע במקום הנכון ובהתאם לנשמע בשיר.