דקלום – עבדים ובני חורין

מציגה: אפרת שמואליאן

ערך לימודי

 

דקלום

 

מטרת הפעילות – הכרת סיפור יציאת מצרים תוך שימת דגש על סגנון כבד ואיטי (עבדים) וסגנון קליל ומהיר (בני חורין). 

 

מערך הפעילות לגליאי 3-6:

  •       על השיר – הדקלום בנוי מבתים המתארים את סיפור העבדות במצרים ונאמרים בצורה איטית וכבדה- כמו עבדים ומפזמון חוזר המתאר את מצבינו היום כבני חורין- משוחררים ומאושרים ונאמר בצורה מהירה וקלילה.
  •       במפגש – נדבר על מה שהיה פעם ועל מה שהיום. נדון מה זה אומר להיות עבד, כבול, עובד בפרך, לעומת אדם שהוא חופשי, בן חורין. נדגים ביחד כיצד הולך עבד וכיצד הולך בן חורין.
  •       בתנועה – נדגיש דרך תנועות גוף את ההבדל בין עבד לבן חורין. נכופף גב, נפיל ידיים בכבדות, נצעד בכבדות- כמו עבדים. נתופף בחופשיות, נחייך, נצעד בקלילות- כמו בני חורין.
  •       במרחב -ניתן לפעול עם הדקלום כולם יחד- הליכה כבדה כעבדים ודילוג קליל כבני חורין, או בשתי קבוצות- עבדים ובני חורין.
  •       במשחק – נסמן שני אזורים. אזור אחד שהוא ‘פעם’ ואזור אחד של ‘היום’, הילדים יסתובבו בחדר וכל פעם שמישהו נכנס לאחד האזורים עליו ללכת בסגנון המתאים.
  •       עם אביזר – ניתן לפעול עם קוביות גדולות שיש בגן- כעבדים הילדים ירימו את הקוביות ויצעדו איתן כמו לבנים וכבני חורין הם יניחו את הקוביות על הרצפה וירקדו סביבן. בדומה לזה- ניתן לעבוד עם גומיות שחורות, כעבדים הילדים ילבשו את הגומיה על הקרסול סביב שתי הרגליים וינסו לצעוד כאשר התנועה שלהם מוגבלת וכבני חורין יורידו אותן ויניפו בקלילות תוך כדי דילוג.
  •       ללא אביזר – נפעל עם הדקלום בישיבה. אנחנו נאמר את מילות הבתים ונעשה תנועות יחד עם הילדים ובפזמון הילדים יצטרפו גם בדקלום המילים.
  •     המלצה ליצירה מוזיקלית https://youtu.be/HgEswhIDX2s נעשה תנועות של עבדים. נתחיל בישיבה עם הידיים ונמשיך בצעידת עבדים במרחב.

 

מילות השיר –

עבדים ובני חורין / מילים וביצוע : אפרת שמואליאן

ע-ב-ד-י-ם

לפרעה אנו עובדים

מכינים פה לבנים

פרמידות לו בונים

 

היום אני כה מאושר

להיות חופשי ומשוחרר

 

הימים כל כך קשים

אוכל מים מבקשים

הגוף שלנו כבר חלש

אנחנו עייפים ממש

 

היום אני…

 

את העיניים מרימים

לשמים מביטים

זועקים כבר לעזרה

מתפללים לישועה

 

היום אני…

 

אוי! עבדנו כבר מספיק

תקשיב פרעה, זה לא מצחיק

גם פיתום, גם רעמסס

שחרר אותנו, אל תהסס

 

היום אני…

 


 

נפרדים מהחיתול – קורס לגמילה מחיתולים בקלות ובמהירות בלי לחץ ותסכול

הקורס הדיגיטלי המקיף והשלם שיעזור לך להוביל את הילד משלבי ההתעניינות הראשונים שלו בתהליך הגמילה מחיתולים, לגמילה מלאה, בלי פספוסים, תוך העצמה וחיזוק הביטחון והאחריות שלו על הגוף שלו.

לרכישת הקורס לחצו כאן

 

 


 

אולי יעניין אותך

 

end of course image