🎁 מבצע קיץ: 25% הנחה על המנוי השנתי לספרייה הדיגיטלית לחצו כאן  🎁

🎁 מבצע קיץ: 25% הנחה על המנוי השנתי לספרייה הדיגיטלית לחצו כאן  🎁

פעילויות לקייטנת סוכות

תוכן עניינים

1. נפתח את המפגש בהודיה ובשיר – יום נפלא היום

2. על השנה החדשה בשפת הסימנים

3. על הסוכה בשיר

4. יצירה ואומנות – קישוט לסוכה

5. מדע וחקר – חמשת החושים

6. ריקוד – ארבעת המינים

7. שירים להשמעה והורדה

1. נפתח את המפגש בהודיה ובשיר – יום נפלא היום

מערך פעילות  יום נפלא היום – בים בם בום

מטרת הפעילותשיר פתיחה קצבי ומשמח, שמתאים לפתיחת שיעור, מפגש חוג, או פעילות הורים וילדים. השיר מבוסס על פזמון קליט עם מקצב חוזרבים בם בום (שלושה רבעים + רבע הפסקה) – ודרכו ניתן לפתח יצירתיות, תנועה והיכרות עם יסודות המקצב.

מהלך הפעילות

 פתיחה עם השיר

  • נשיר יחד את הפזמון: “יום נפלא היום – בים בם בום”
  • נעצור ונשאל: איך אפשר להקיש בים-בם-בום עם הידיים?
    מחיאה, אגרוף באגרוף, רקיעה, הקשה על החזה, מחיאת מצילתיים ועוד..

 

פיתוח תנועה ודמיון

  • נבצע המחשה לשני הבתים:
    • בבית הראשון נביט לשמים ולפרחים – מי יכול ליצור פרח עם הידיים?
    • בבית השני נחקה ציפור שמנקרת ונוסיף תנועה של חיבוק.

תנועה במרחב

  • הילדים הולכים בקצב המנגינה
  • כאשר נשמע הפזמון – בים בם בום – קופצים במקום לפי הקצב
  • בהמשך: נזמין את הילדים לפעול בזוגות וכשנשמע את ה –  בים בם בום – נמחא כפיים עם החבר

 

הקשה עם אביזרים

  • נחלק מקלות הקשה לכל ילד
  • נתרגל הקשה מדויקת בכל פעם ששומעים בים בם בום

מילות השיר – “יום נפלא היום – בים בם בום

מילים ולחן: נורית וייס לוי

פזמון
יום נפלא היום – בים בם בום
יום נפלא היום – בים בם בום
יום נפלא היום – בים בם בום
מסביבי בכל מקום

בית ראשון
מסתכל על השמים
ושמחות לי העיניים
מביט גם בפרחים
מתמלא בחיוכים

פזמון חוזר

בית שני
הציפור על המדרכת
מנקרת טוק טוק טוק
ובגן כבר מחכה לי
הגננת לחיבוק

 

2. על השנה החדשה בשפת הסימנים

על השנה החדשה בשפת הסימנים

מטרת הפעילות

לחבר את הילד לאווירת השנה החדשה ולימוד שפת הסימנים.

על השיר

שיר נעים ורגוע בסגנון סתווי.
בנוי מבית שחוזר על עצמו ומזמין תנועות ידיים בהתאם למילים,
ופזמון שמשתנה – אך מוטיב שנה טובה חוזר בו.

במפגש

נשאל את הילדים:
מה מאחלים בראש השנה למשפחה ולחברים? למי נאחל שנה טובה?

נלמד על שפת הסימנים:

  • למה יש שפת סימנים?
  • מי משתמש בשפת הסימנים?

לאחר השיחה נלמד מילים בסיסיות בשפת הסימנים,
ולאחר מכן נלמד את השיר ונשיר אותו יחד בשפת הסימנים.

מילות השירשנה חדשה

מילים ולחן: אינה קריבינסקי

נגמר כבר הקיץ, רוח קלה
לוחשת “שנה חדשה מתחילה”
שנה חדשה ובלב רק תקוה
שתהיה שנה נפלאה.

שנה טובה לילד קטן
שנה טובה לפרח בגן
שנה טובה עם תפוח בדבש
שנה טובה לחבר חדש.

שנה טובה ריקודים ושירים
שנה טובה חלומות חדשים
לאימא לאבא הרבה איחולים
שנה חדשה, לך כולם מחכים.

3. על הסוכה בשיר

על הסוכה בשיר

הכרת חלקי הסוכה, עבודה על מקצבים והקשות.

על השיר

שיר המזמין להצטרף לבניית סוכה – הן בתוכן והן במנגינה ובמקצב.
בשיר שני בתים ופזמון:

  • שני הבתים עוסקים במבנה הסוכה ובאלמנטים הקשורים לה
  • הפזמון מזמין את הילדים לבנות יחד

במפגש

  • נציג לילדים סוכה (באמצעות תמונה או מיצג)
  • נתבונן בה ונלמד יחד:
    אילו חלקים מרכיבים סוכה?
    • דפנות
    • סכך
    • קישוטים (שרשראות)
  • נשיר לילדים את השיר ונלמד את התנועות, תוך שימת דגש על המוטיבים החוזרים
  • נפעל יחד עם השיר לפי התנועות שלמדנו
  • נחלק מקלות הקשה לילדים – ויחד נחשוב על תנועות ומקצבים שונים, לדוגמה:
    • להקיש כמו פטיש
    • לגלגל כמו שרשרת
    • להרכיב סכך עם המקלות
  • נשלב תנועה, מקצב ודמיון לבנייה משותפת של סוכה

במרחב

  • נרקוד את השיר לפי מילותיו
  • נשלב תנועות ידיים במרחב בהתאם לתיאורי הפעולה שבשיר

עם אביזר

  • נשתמש במקלות הקשה
  • נבצע הקשות וגלגולים לפי המנגינה, המקצב והמילים

מילות השיר  “בונים סוכה”

מילים ולחן: אינה קריבינסקי

בפטיש בפטיש
מי מקיש מי מקיש?
כאן כל ילד וילדה
אוהבים לבנות סוכה

הנה סכך, הנה סכך
הוא עולה למעלה כך
כאן כל ילד וילדה
אוהבים לבנות סוכה

השרשרת מתגלגלת
וברוח מטיילת
כאן כל ילד וילדה
אוהבים לבנות סוכה

(מנגינת פטיש מסמר)

4. יצירה ואומנות – קישוט לסוכה

חג סוכות מתקרב ואתם מחפשים רעיונות לקישוט הסוכה?

בפינת היצירה ליאת מביאה לכם רעיון מקסים קישוט חגיגי וצבעוני לסוכה 

מה צריך? ניירות צבעוניים, מדבקות לקישוט, אצטרובל, מספריים, מהדק, חוט חזק, חרוזים גדולים, עיגולים מנויילנים (לא חובה)

5. מדע וחקר – חמשת החושים

מטרת השיעור: הכרת חמשת החושים, זיהוי ושיוך כל חוש לאיבר המתאים בגוף.

מושג מדעי: חמשת החושים

ציוד נדרש:

  • תמונות 5 החושים (מצורף בחוברת עזרים)
  • תמונה של ילד עם האיברים של החושים (מצורף בחוברת עזרים)
  • בקבוקי ריח 
  • סוכר, מלח, קטשופ, שוקולד וכדו’
  • שק עם חפצים למישוש
  • כיסוי עיניים
  • מים ב-3 טעמים וכוסיות קטנות
  • קורנפלור
  • 2 כוסות וכפית
  • לניסוי “הצבע השחור”:
    • נייר סופג 
    • כוס שקופה
    • טוש שחור על בסיס מים
    • מים
    • עיפרון
    • נייר דבק (סלוטייפ)

 

מהלך הפעילות:

סיפור הפתיחה:

נספר על ילד שחלם בלילה על ארץ ההיפך:

  • כאשר הריח פרח — הריח ריח לא נעים.
  • ליטף חתול — הפרווה הייתה עוקצנית.
  • טעם שוקולד — היה לו טעם של קפה מר.
  • הדליק אור — ונהיה חושך.
  • ניגן בפסנתר — שמע קרקור של צפרדע.

בסיום החלום הוא מתעורר, מגלה שהכול חזר לעצמו: רואה אור, טועם עוגה מתוקה, מריח פרח נעים, מנגן ונהנה מהצלילים.

 

דקלום חוזר בכל פעם שמזכירים חוש בסיפור

עם העיניים רואים
עם האף מריחים
עם האוזניים שומעים
עם הפה טועמים
עם הידיים ממששים
אלו הם חמשת החושים

(נחזור עליו מספר פעמים. לקראת הסיום – נתבלבל בכוונה: אם הגננת אומרת משפט נכון – הילדים מוחאים כפיים; אם לא נכון – רוקעים ברגליים.)

הסבר ולימוד:

  • נציג את תמונת הילד עם האיברים.
  • נשוחח עם הילדים:
    • מה רואים?
    • מה טועמים?
    • מה מריחים?
    • מה שומעים?
    • מה ממששים?
  • נפתח שיח קצר על כל חוש וניתן דוגמאות מחיי היומיום.

 

משחק מדעי

  • נפזר את תמונות החושים על הרצפה ונוסיף דף עם סימן קריאה.
  • בכל פעם נזמין את אחד הילדים להפוך או לבחור קלף של חוש
  • פועלים לפי מה שיוצא – משימה או ניסוי

חוקים:

  • תמונה של חוש >> משימה חושית
  • סימן קריאה (!) >> ניסוי משותף

 

מאגר משימות חושים:

משימות:

  • מישוש — לזהות חפץ מתוך השק בעיניים עצומות
  • ריח — לזהות ריחות שונים (בקבוקי ריח)
  • טעם — לטעום ולהבדיל בין מלח לסוכר
  • שמיעה — לזהות צלילים שונים 

 

 

 

  • ראיה — משחק פנטומימה: ילד מציג פעולה יומיומית (אכילה, שינה, הליכה לטיול, פגישת חבר וכדו למי רמת הגיל) וחבריו מנסים לנחש למה התכוון

 

ניסויים:

1- הקשר בין ראיה לטעם

  •   נכסה עיניים לילדים, ניתן לטעום מיצים שונים ולנחש מה הטעם.
  •   נבין יחד עד כמה העיניים משפיעות על חוש הטעם.

 

2- חוש המישוש — הקסם של הקורנפלור

  • ניצור תערובת של קורנפלור ומים:
    • כשלוחצים חזק — מוצק.
    • כשלוחצים חלש — נוזל.
  • ניקח 1/3 כוס עם קורנפלור ו1/4 כוס מים (לא בטוח שצריך את כל המים)
  • נשפוך לאט לאט מים לקורנפלור ונערבב עם כפית תוך כדי (ככל שנערבב בעדינות החומר יותר יתערבב) עד  שיצא מרקם נוזלי
  • כאשר נכניס כפית או אצבע בעדינות לכוס העיסה תהיה נוזלית
  • וכאשר נכניס את הכפית במהירות ונפעיל לחץ העיסה תהפוך להיות מוצקה

3- חוש הראייה – הצבע השחור — פירוק צבעים

  • ניקח רצועה של נייר סופג
  • קצה אחד שלו נדביק לעיפרון ובקצה השני נצייר פס עם טוש שחור (טוש על בסיס מים)
  • את הקצה עם הפס השחור נכניס לכוס עם מעט מים (הפס מעל פני המים ולא נוגע במים)
  • נניח את העיפרון על הכוס כך שהוא יחזיק את הנייר מעל המים
  • נמתין… ונראה איך הצבע השחור מתפרק לצבעים נוספים וכך נדע מאיזה צבעים מורכב הצבע השחור.

משחק סיום – משחק הכיסאות 

  • משחק כיסאות רגיל, כאשר על כל כסא מונחת תמונה של חוש.
  • הילד שתופס כסא צריך לזהות את החוש (עיניים – ראיה).
  • לגיל בוגר יותר: לומר מילה מתאימה (למשל: ראיה – משקפיים).

 

להורדת תמונות להדפסה לשיעור מדע וחקר החושים
להורדת תמונות להדפסה לשיעור מדע וחקר החושים 2

דף משימה 1

דף משימה 2

6. ריקוד – ארבעת המינים

מטרת הפעילות

הכרת ארבעת המינים, פיתוח מוטוריקה גסה, שיווי משקל וקואורדינציה.

על השיר

שיר קצבי ושמח המדבר על ארבעת המינים.
לשיר פזמון קבוע ושני בתים –
בכל בית מוזכרים שניים מארבעת המינים: אתרוג, לולב, הדס וערבה.
השיר מלווה במקצב תנועתי שמזמין ריקוד ותנועה משותפת.

במפגש

  • נלמד יחד מהם ארבעת המינים
  • מומלץ להביא ארבעה מינים מוחשיים או תמונות)
  • נדבר עם הילדים על הצורה הייחודית והתכונות של כל אחד מהמינים

במרחב

  • נרקוד יחד את ריקוד ארבעת המינים
  • נשים דגש על החלק של כל מין בפזמון ובבתים
  • נחלק את הכיתה ל־4 קבוצות, וכל קבוצה תרקוד את הבית שלה
  • בסיום – נתאחד לאגודות של ארבעה ילדים במעגלים קטנים

בתנועה

  • נחקור עם הגוף את הצורה והתכונה של כל אחד מארבעת המינים
  • כל מין יקבל תנועה שונה לפי מאפייניו
  • לבסוף נחבר הכל לריקוד משותף שמורכב מתנועות ארבעת המינים

עם אביזר

  • נחלק לילדים מטפחות בצבעי צהוב, ירוק ולבן
  • המטפחת משנה צורתה לפי מילות השיר:
    למשל – נגלגל, נפרוש, נניף – וכך ניצור ריקוד חגיגי ודינמי

במשחק

  • כל ילד יקבל דף וצבעים
  • נשאל חידות על ארבעת המינים ועל הסוכה
  • מי שיודע את התשובה – מצייר אותה על הדף
  • כך ניצור יחד סוכה לתפארת, מקושטת בארבעת המינים

מילות השירארבעת המינים

מילים ולחן: אינה קריבינסקי

חג סוכות, חג סוכות
בואו נא כולם נרקוד
נסתובב במעגלים
עם ארבעת המינים

רוצה אתכם לחגוג, אמר האתרוג
חג סוכות נחגוג עם האתרוג
אמר הלולב: בוא נרקוד יחדיו
עם הלולב נרקוד יחדיו

חג סוכות, חג סוכות
בואו נא כולם נרקוד
נסתובב במעגלים
עם ארבעת המינים

בשקט מי נכנס? זהו ההדס
לסוכה נכנס ההדס
לסוכה הגעתי באהבה גדולה
כך אמרה, כך אמרה הערבה

חג סוכות, חג סוכות
בואו נא כולם נרקוד
נסתובב במעגלים
עם ארבעת המינים

7. שירים להשמעה והורדה

*הזכות לשימוש בשיר היא אישית, אין להעביר. (עוד פרטים על זכויות יוצרים > כאן)

הפעילויות שהצגנו כאן הן חלק קטן מעולם עשיר של תוכן חינוכי איכותי, מקצועי ונגיש – מבית NetKids,
במיוחד עבור מסגרות הגנים והצהרונים של עמותת לביא.

כדי להמשיך ליהנות מהפעלות יומיומיות מוכנות לכל השנה, מזמינות אתכן להצטרף לתוכנית ללא תשלום.
הכניסה פשוטה: נכנסות לקבוצת הוואטסאפ ושם תקבלו קישור להצטרפות לספריית הפעילויות 👇

מאחלות לכן חג סוכות שמח, מלא באור, שירה, יצירה ורגעים קסומים עם הילדים 🌟