
מטרת השיעור: הילדים יכירו צורות שונות של נרות ויבחינו בהבדלים ביניהם
הרציונאל: כשילד פוגש צורות נוספות של נרות זה תורם להרחבת האופקים, יוצר סקרנות והפנמה שיש דברים מעבר למוכר והידוע
מושג מדעי: פראפין, שעווה, דונג, נוזל, מוצק
ניסוי מדעי: להדליק נר בלי לגעת בפתיל
ציוד: נרות מסוגים שונים, קלפי משחק (נמצא בחוברת עזרים עמ' 3-11), דפים וצבעים, לניסוי- שתי נרות (נרון ונר ארוך), גפרורים.

מהלך השיעור:
פתיחת הנושא: נשאל את הילדים "תגידו, תמיד היו נרות בעולם?" ונגיע יחד למסקנה שלא תמיד הנרות היו כמו שאנחנו מכירים היום. נספר לילדים שהיום נלמד על גלגולו של הנר, על איך לאט, לאט התפתח העולם ויחד אתו גם ההמצאה של הנר.
גוף השיעור:
לימוד: נספר על האדם הקדמון שהיה חי לפני הרבה הרבה, הרבה, הרבה מאוד זמן. לאדם הקדמון לא היה נר. קודם הוא למד להדליק אש, בעזרת זוג אבנים. וכשהייתה לו האש, הוא למד לטבול קנה, קרש, עץ בתוך שומן מן החי וככה דלק לו מעין סוג של נר.
בתקופה של המכבים הדליקו נר בעזרת שמן. היה כלי מיוחד שבו שמו את השמן וטבלו בו חתיכת בד מגולגלת. כמו הפתיל של הנר שיש לנו היום.
יותר מאוחר גילו את הדונג. הדונג הוא חומר שמיוצר בכוורות דבורים והוא ממש כמו שעווה.
היום, רוב הנרות עשויים מחומר שנקרא פראפין שממנו מייצרים את השעווה. (ניתן להראות לילדים סוגים שונים של נרות שעווה)
לאחר שחקרנו את ההתפתחות של הנר נראה לילדים איך פעם השתמשו בשמן שהוא נוזלי והיום השעווה היא מוצקה, קשה.
פעילות:
1- נשחק משחק הזיכרון (קלפי המשחק נמצאים בחוברת עזרים בעמ' 3-11) כאשר בכל זוג דמות ונר אליו היא משויכת. נכסה את התמונות בדליים או קופסאות וכל פעם יגיע ילד אחר להפוך קלף אחד עד שימצאו כל הזוגות.
2- נשמיע מנגינה עם הפסקות. כאשר המוזיקה מתנגנת הילדים יזרמו עם המנגינה וירקדו בחדר כמו השמן הנוזלי וכשהמנגינה תעצור הם יעמדו כמו נרות.
3- נחלק לילדים דפים וצבעים ונשמיע מנגינה עם הפסקות. כאשר המוזיקה מתנגנת הילדים יזרמו עם הצבע על הדף כמו שמן נוזלי וכשהמנגינה תעצור הם יציירו פסים, כמו נרות שעומדים.
ניסוי מדעי: קסם הדלקת נר –
*מומלץ לכבות את האור כדי שתהיה אווירה יותר מיוחדת..
את כבר בפנים?
בקבוצת הוואטסאפ נלווה אתכם לאורך השנה עם טיפים, רעיונות והמלצות שישדרגו את הפעילויות בגן.


